RING med cabochonslipad smaragd samt briljantslipade diamanter.

Smaragd ca 6,22ct, diamanter totalt ca 0,50ct. Tillverkad av guld och silversmedjan, Linköping 1997. Storlek 17/53. 18K vitguld. Vikt 17,1 gr

Repor på skena. Tydliga stämplar.

Utropspris
8 000 SEK