Design
940811

ROYAL COPENHAGEN, urna av stengods med lock av brons, 1900-talets andra kvartal.

Oxblodsglasyr i vinrött och svart. Signerad med böljemärket 36 T(?). Locket med dekor av blomma. Höjd ca 13,5 cm.

Andra sortering. Slipad nedtill.

Utropspris
1 500 SEK