TAKFOTOGENLAMPA, sent 1800-tal, höjd ca 120 cm.

Bronserad metallstomme med dekor av blad. Oljehus i majolika. Sex ljusarmar behängda med prismor. Kupa i glas.

Bruksskick. Prismor och skydd över fotogenlågan saknas. Nagg. Lagning. Några ljuspipor något sneda.

Utropspris
1 500 SEK