TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft. Troligen inköpt på Firma Svenskt Tenn.

Behängd med olika glaspärlor och droppformade hängen i gul opak glasmassa. Sex ljusarmar. Höjd ca 97, längd 43 cm.

Slitage. Smuts. Ej funktionstestad. Lösa hängen.

Utropspris
2 500 SEK