SALONGSGRUPP, Karl-Johan-stil, 1900-talets första hälft.

Mahogny, delvis fanerade, med inläggningar av björk. En soffa samt sex stolar med fast stoppade och klädda sitsar. Bord med två fällbara skivor och fötter i form av lejontassasr. Soffa längd 133 cm. Sitthöjd ca 45 cm. Bord längd 20+75+20 cm. Bredd 53 cm. Höjd 75 cm.

Slitage. Skador, lagningar och sprickor. Fläckar. Senare klädsel.

Utropspris
2 000 SEK