Fanerad mahogny. Svängd form. Tre lådor med mässingsbeslag. Stenskiva. Längd 95 cm, bredd 50 cm, höjd 82 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Fanerskador. Ställvis blekt. Fläckar. Källardoft. Spricka i skivan.