BYRÅ, rokokostil, tidigt 1900-tal.

Fanerad med valnöt samt med intarsiadekor av blommor. Svängd form. Beslag i mässing. Två lådor, invändigt textilklädda. Skiva i sten. Längd ca 110 cm, bredd ca 50 cm, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Ställvis blekt. Nagg på skivan. Mögelangrepp och källardoft.

Utropspris
2 000 SEK