Fanerad med valnöt samt med intarsiadekor av blommor. Svängd form. Beslag i mässing. Två lådor, invändigt textilklädda. Skiva i sten. Längd ca 110 cm, bredd ca 50 cm, höjd 85 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Ställvis blekt. Nagg på skivan. Mögelangrepp och källardoft.