BYRÅ, Louis XVI-stil, Spanien, 1900-talets andra hälft.

Fanerad med mahogny. Rikt dekorerad med beslag i gulmetall föreställande bladverk samt medaljonger med bl a fauner. Konturerad stenskiva. Tre lådor i sarg. Under skåpdörrar med bakomliggande lådor. Längd 142 cm, bredd 58 cm, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Mögelangrepp och källardoft. Skiva med nagg. Två lådor slagna, går ej upp. Fläckar på skivan.

Utropspris
3 000 SEK