MATTA, semiantik Isfahan, ca 174,5 x 143,5 cm.

Röd botten med stor polykrom medaljong, blomslingor, molnband och hörnornament. Bred mörkblå huvudbård med stor blom-, arabesk- och palmettranka.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några stora fläckar är stela. Sidorna med trampveck och skador.

Utropspris
2 500 SEK