CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJER, ett par, "Rialto", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Stomme av ek, läderklädda armlän, plymåer.
Bredd 65 cm, sitthöjd 39 cm, tot. höjd 70 cm.
Ställvis omfattande slitage. Plymåerna smutsiga. Senare läderremmar i ryggen.