Bronserat och förgyllt urhus. Med dekor av bland annat tandsnitt, äggstav och flankerande gripar. Krönande hjälm och lagerblad. Emaljerad urtavla. Trådupphängning för pendel. Total höjd 90 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Urtavla med krackelyr samt delvis restaurerad. Hål. Senare bronsering och förgyllning. Mindre kompletteringar. Ej funktionstestad. Mögelsporer.