SABEL, för officer vid Infanteriet, 1800-tal,

Grepp med mässingsdekor. Klinga med förgylld text "Konungen Fäderneslandet". Klingans längd 77,5 cm. Totallängd 90 cm.

Slitage. Röklukt. Dekorbortfall. Anlupen.

Utropspris
1 500 SEK