KEDJA samt MEDALJONG med hårarbete.

Kedja, tvåradigt ankarelänk, Anders Ulrik Grönberg, (verksam 1810-1844), Härnösand, 1825, 20K guld. Inskription. Längd ca 60 cm. Hänge med hårarbete, 14K guld, ej stämplat. Höjd ca 3,2 cm. Totalvikt ca 12,1 g.

Bruksslitage, mindre repor.

Utropspris
3 500 SEK