Design
941848

FOLKE OHLSSON, fåtölj, Dux, "USA 75", formgiven 1963. Cites-intyg

Stomme av palisander, lös sitt och ryggdyna, sitthöjd 44, sittdjup 53 cm.

Slitage. Repor. Märken. En rem lös. Något nedsuttna remmar

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 242

CITES-intyg, giltigt inom EU, medföljer.
bidding if they intend to import this lot into another country.

Utropspris
6 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13