Metall, delvis turkosglaserad. Höjd ca 30 cm.
Slitage. Skador och sprickor. Färgbortfall och fläckar. Skärmens justeringsfunktion defekt, fastnar ej i uppfällt läge. Kompletterad med senare del undertill, lampan står ej rakt mot marken. Ej funktionstestad.