BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft.

Metall, delvis turkosglaserad. Höjd ca 30 cm.

Slitage. Skador och sprickor. Färgbortfall och fläckar. Skärmens justeringsfunktion defekt, fastnar ej i uppfällt läge. Kompletterad med senare del undertill, lampan står ej rakt mot marken. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK