Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
942105

Sven Palmqvist

(Sverige, 1906-1984)
Sven Palmqvist
(Sverige, 1906-1984)

SVEN PALMQVIST, skål, Orrefors 1952, Ravenna.

Dekor av rutor i blått mot fond med gula stänk. Signerad ORREFORS Sweden Ravenna nr: 348 Sven Palmqvist. Höjd ca 10,5, längd ca 18,5 cm.

Smärre slitage. Kanten möjligen slipad.

Proveniens

50-årspresent 1 mars 1953.

Formgivare

Utropspris
10 000 SEK