SVEN PALMQVIST, skål, Orrefors 1952, Ravenna.
Dekor av rutor i blått mot fond med gula stänk. Signerad ORREFORS Sweden Ravenna nr: 348 Sven Palmqvist. Höjd ca 10,5, längd ca 18,5 cm.
Smärre slitage. Kanten möjligen slipad.
50-årspresent 1 mars 1953.