SIDEBOARD, "Sture", swedish grace, AB Seffle Möbelfabrik, Säffle, 1920/1930-tal.
Fanerad med bonad björk. dekor av intarsia i olika träslag. Nedfällbar lucka med tre bakomliggande lådor. Två lådor nedtill. Bredd 145 cm, djup 47 cm, höjd 90 cm. Nyckel finns.