Design
942272

STOL, "Bågen", Sven Engström och Gunnar Myrstrand för Nässjö Stolfabrik, 1900-talets mitt.

Svartmålat trä. Spjälad rygg. Lösa dynor klädda med textilen "Casa" av Viola Gråsten. Bredd 84 cm, höjd 92 cm, sitthöjd inkl. dyna 38 cm.

Senare målning. Slitage. Något lösa fogar.

Utropspris
4 000 SEK