Allmoge
942383

HÄNGSKÅP, allmoge, 1700-tal. Daterat 1793.

Fur med målad dekor av växter och på dörren kyrka och hus. Rundat krön upptill. Invändigt med hylla. Höjd 57, längd 44, bredd 23 cm. Nyckel finns.

Slitage. Delvis senare bemålning, bl a invändigt. Senare lås.

Utropspris
4 000 SEK