Svängda former. Fanerad med lövträ. Fyra lådor i tre varv. Beslag i gulmetall. Stenskiva. Längd 110 cm, bredd 55 cm, höjd ca 88 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Defekt, en låda fast, nyckeln fungerar ej. Fanerskador. Lagningar. Mindre skador på skivan samt beslagen.