UNIFORM, 3 delar, för löjtnant vid flottan, bland annat Steens Uniformskrädderi, mestadels 1900-talets andra hälft.

Mörkblå nyans. Delarna av olika ålder och är därför ej från början sammanhörande. Rock samt kavaj och byxa. Rocken med en tudelad slejf baktill. Både rock och kavaj med framtill dubbla rader om fyra knappar av förgylld mässing med motiv av ett ankare samt tre kronor. Gradbeteckning av av förgylld brodyr för löjtnant vid rockens axlar samt kavajens ärmavslut. Byxans längd ca 112 cm, kavajens rygglängd ca 85 cm, rockens rygglängd ca 105 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Slitage. Fläckar. Tråddragningar.

Utropspris
2 000 SEK