Mörkblå nyans. Mässjacka med tillhörande väst och byxa. Vid jackans ärmavslut en gradbeteckning av förgylld brodyr för löjtnant. Framtill dubbla rader om fem knappar av förgylld mässing med motiv av ett ankare samt tre kronor. Västen med 5 mindre knappar av förgylld mässing. Byxan med revärer. Jackans rygglängd ca 55, västens rygglängd längd ca 50, byxornas Längd ca 115 cm. Vid jackans insida en etikett märkt Joseph Ross, England. Västens knappar märkta Sporrong.
Smärre slitage. Märken. Märken. Fläckar.