BOK, "The Birds of America", volym I, John James Audubon, numrerad 456/500, 1973.

Med tryckta bilder efter teckningar av John James Audubon. Edition Leipzig, tryckt i Tyskland, text på tyska och engelska. Nr II/plate VIII, nr 3/ plate 12, nr 4/plate 20, nr 6/plate 26, nr 7/plate 33, nr 11/plate 53, nr 12/plate 56, nr 15/plate 62, nr 15/plate 75, nr 18/plate 87, nr 23/plate CXI, nr 25/plate CXXI, nr 26/plate CXXVII, nr 29/plate CXCII, nr 36/plate CCXXVII, nr 42/plate CCVI, nr 71/plate CCCIV, nr 73/plate CCCCXIV. 99 x 69 cm.

Lättare bruksskick, något hårdare på pärm. Ställvis något gulnad. Några fläckar samt något blekt på pärm. Luktar.

Proveniens

Enligt uppgift tillhört Nils Dahlbeck.

Utropspris
4 000 SEK