VAS, stor vas av porslin, Sevres, 1900-talets mitt.
Mörkt grön glasyr med dekor av växter i guld. Stämplad SEVRES DECORÈ A SEVRES MANUFACTURE NATIONALE DURAND-ANZIAS d Cie S.A M. Boutaleb projet 129-50 samt MARMA-LÅNGRÖRS A-B 1853-1953. Höjd ca 39,5 cm.
Obetydligt slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.