Bronserat ramverk med spiralband och pärlstav. Dekor av blomstergirlanger, medaljonger och krönande knippe. Delat samt fasat glas. Hallstämplad samt märkt med initialer "NM". Mått 162 x 65 cm.
Ytslitage. Sprickor samt lagningar. Mindre färgbortfall. Något anlupet glas. Senare glas, bronsering och förgyllning. Mögelsporer. Källardoft.