LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

För åtta ljus samt 10 ljuspunkter, stomme av gulmetall behängd med olikslipade prismor, diameter 73, höjd ca 97 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Prismor saknas.

Utropspris
5 000 SEK