SPEGELBYRÅ, nyrenässans, sent 1800-tal.

Fanerad med valnöt. Underdel med fyra lådor samt utdragbar skrivskiva. Beslag i gulmetall med dekor av lejonmaskroner. Kulfötter. Överdel med spegel, ljushållare samt två fack med mindre lådor över. Längd 114 cm, bredd 56 cm, höjd ca 230 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Ställvis blekt. Fläckar. Maskstungen. Märken. Sprickor. Lösa delar samt delar som saknas. Några lås defekta, ett fack går ej att öppna. Anlupet glas. Lagningar.

Utropspris
2 000 SEK