Förgylld. Urhuset uppburet av kolonner, flankerat av urnor. Krönande korg med äpplen och bladverk. Höjd ca 83 cm. Pendel och nyckel finns.
Lösa delar. Lagningar. Sprickor. Krackelyr. Möjligen dekorbortfall. Glas fattas. Ej funktionstestad. Anlupen. Urtavla med patina.