Bronserad och förgylld. Urhuset flankerad av urnor med äpplen och veteknippen, krönt av bladverk samt fruktkorg. Nederdel med snäckdekor. Höjd ca 72 cm. Pendel finns.
Lösa delar. Lagningar. Urtavla med patina och färgrepor. Ställvis färgbortfall. Senare förgyllning och bronsering. Ej funktionstestad.