Nystilar

(Sverige)
Nystilar
(Sverige)

SKÄNK, nyrenässans, 1800-talets slut.

Målad. Med rik dekor i relief. Dörrpar med bakomvarande inredning. Bredd ca 145, djup ca 61, höjd ca 100 cm. Möjligen tidigare med överdel.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Torrsprickor. Ett beslag senare. Senare målning. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK