SKÄNK, nyrenässans, 1800-talets slut.
Målad. Med rik dekor i relief. Dörrpar med bakomvarande inredning. Bredd ca 145, djup ca 61, höjd ca 100 cm. Möjligen tidigare med överdel.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Torrsprickor. Ett beslag senare. Senare målning. Nyckel saknas.