Den ena bär datum 1895 i gravyr vid klingas rygg. Mässingsfäste samt med eneggad och skålad klinga. Längd ca 70 respektive 69 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Slitage. Märken. Repor. Fläckar. Gravyr (dock gammal).