Stommar i betsad mahogny. Sitsat och ryggar klädda med konstläder. Justerbara ryggar. Sitthöjd ca 49 cm.
Slitage. Fläckar och märken. Torrsprickor. Några spikar saknas. Några avslag och skador.
Har stått i en frisersalong på Linné i Göteborg, hus uppfört 1896.