VÄGGAPPLIQUER, ett par, 1800-talets andra hälft.

Förgyllda. Två ljusarmar vardera med bladdekor, väggfästen med huvud av kvinna respektive man. Behängda med slipade prismor. Höjd inkl. glödlampor 36 cm.

Ställvis slitage. Omarbetade. Ej funktionstestade. Något mindre nagg.

Proveniens

Har enligt uppgift hängt på Torpunga Gård i Västmanland.

Utropspris
2 000 SEK