Förgyllda. Två ljusarmar vardera med bladdekor, väggfästen med huvud av kvinna respektive man. Behängda med slipade prismor. Höjd inkl. glödlampor 36 cm.
Ställvis slitage. Omarbetade. Ej funktionstestade. Något mindre nagg.
Har enligt uppgift hängt på Torpunga Gård i Västmanland.