Mörkbetsad ek med beslag i järn. Mindre fack på insidan. Längd 180 cm. Bredd 62 cm. Höjd 52 cm.
Slitage. Torrsprickor. Skador. Visst dekorbortfall. Ställvis maskstungen. Låshus saknas.
Enligt uppgift köpt av direktör Håkan Ekman, medlem av GKSS, i München 1919.