COLLIER med odlade, 'South Sea' pärlor.

Ø ca 12.45-14.35 mm. Med kontrollstämplar för Alessandria, Italien, efter 1968 för 18K vitguld. Längd ca 47 cm.

Ojämnheter på ytan av odlade pärlorna. Odlade pärlorna är av något ojämna formen. Slitage.

Utropspris
20 000 SEK