Ø ca 12.45-14.35 mm. Med kontrollstämplar för Alessandria, Italien, efter 1968 för 18K vitguld. Längd ca 47 cm.
Ojämnheter på ytan av odlade pärlorna. Odlade pärlorna är av något ojämna formen. Slitage.