Fanerad med ek. Raka sidor med fyra utdragslådor, invändigt inredning med lösa mappar. Rest av etikett. Bredd ca 47,5, djup ca 68,5, höjd ca 145 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Fläckar. Fanerskador. Repor. Nyckel saknas.