Stommenav mässing i form av girlander och svängda ljushållare med dekor i parian, kupa i matt glas ved dekor av faunhuvuden, avslut i form av tofs. Diameter ca 50, höjd ca 80 cm.
Kupan med lagning, sprickor och nagg. Lagning av fäste till ljushållare. Prismor saknas.