Ek. Tudelat. Överdel med brutet krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Nedtill med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 134. Djup 56. Höjd 224 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Repor. Märken. Kompletterad. Fläckar. Dekorbortfall, en lös listbit medföljer.