Förgyllt och bronserad, Spegel med motiv av hermesansikte, palmetter och lejon. Konsolbord med dekor av karyatider.
Bordets längd 79, djup 49, höjd 78 cm. Spegelns höjd 181,5, bredd 83 cm. Total höjd 259,5 cm.
Färgbortfall. Fläckar. Senare bronsering. Slitage. Nedre list lös.