STOLAR, 6 st, Thonet, Wien, omkring sekelskiftet 1900.

Betsat böjträ av bok. Svängda former. Sitsar med präglad, organisk dekor. Märkta med etikett samt brännmärkning. Några märkta "Waterproof Thonet Austria" under sits.

Bruksskick med märken och fläckar. Några sprickor. En med silvertejp runt benavsluten.

Proveniens

Ordenssällskap bildat 1875 i Vänersborg

Utropspris
6 000 SEK