Design
944357

SVANTE SKOGH, FÅTÖLJER, ett par, Engens Möbelfabrik, Örkelljunga ca 1960-tal

Ur soffgrupp 158. Lösa stoppade plymåer med undervarande läderremmar. Stomme av oljad ek. Plymåerana märkta Engen. Sitthöjd ca 36 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Torkad stoppning. Fläckar.

"Svenska möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970". Andreas Siesing, Atlantis 2015. s. 167.

Utropspris
6 000 SEK