Ur soffgrupp 158. Lösa stoppade plymåer med undervarande läderremmar. Stomme av oljad ek. Plymåerana märkta Engen. Sitthöjd ca 36 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Torkad stoppning. Fläckar.
"Svenska möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970". Andreas Siesing, Atlantis 2015. s. 167.