23 kaffekoppar med fat. 23 assietter. Fiskfat. En terrin med lock och underfat. 14 uppläggningsfat/skålfat i varierande storlekar (längd 23- 43 cm). Två såsbåtar på fat. 24 djupa tallrikar. 24 förrättstallrikar. 24 mattallrikar.
Missfärgningar. Slitage. Delvis senare förgyllning på kaffekopparnas kanter. En kaffekopp med kantnagg under förgyllningen. Tillverkningsdefekter. Krackelyr. Spricka på terrinens lock. Ett uppläggningsfat med flisa. Enstaka kantnagg. En kopp med fat samt assiett med sprickor medföljer.