Förgylld och bronserad. För fem ljus samt för elektriskt ljus. Behängd med olikslipade prismor. Diameter ca 47, höjd ca 90 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Enstaka nagg. Ej funktionstestad.