944824

Claes Thell

(Sverige, 1943-2019)
Claes Thell
(Sverige, 1943-2019)

CLAES THELL, vas stengods signerad

Höjd 27 cm

Obetydligt ytslitage. Glasyrmistor. Glasyrmistor.

Formgivare

Claes Thell var en svensk keramiker. Han föddes strax utanför Höganäs, Skåne. Redan i tonåren började Hans Thell att experimentera med keramik och olika glasyrer. Han kom att praktisera vid Höganäsbolagets Metallurgiska Laboratorium där han fick tillfälle att lära sig mer om olika glasyrer. Han hade sin verksamhet i Ödåkra, Skåne. Han arbetade med olika typer av föremål och fokus låg oftast på glasyrens utformning. De sista åren arbetade Thell som lärare på Keramiskt Center i Höganäs. Thell hade separatutställningar bl.a på Östasiatiska Museet, Konsthantverkarna och deltog i många samlingsutställningar.

Utropspris
1 500 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13