ERIK ERNANDER, supkopp, silver, Uppsala, 1796 samt tumlare, silver, ej stämplad.

Tumlare, ej stämplad, i botten infällt mynt "CAROLVS XII D.G. REX. SVE.". Supkopp av Erik Ernander, Uppsala, 1796, invändigt förgylld. Höjd 3,5- 5 cm. Vikt 63 gram.

Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Gravyr. Supkoppen med bristning samt lagad fotring. Anlupna.

Utropspris
2 000 SEK