Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)

SÄNG, Gustaviansk, 1700-talets slut.

Målad. Rikt snidad dekor av bland annat vid hörnen kottar, ovan benen fleuroner vid krönet en bilbåge och korsade pilar.Ovan en bandrosett och blommor. Sängens innermått ca 193 x 166 cm. (Yttermått: längd ca
205, bredd ca 180, höjd ca 147 cm).

Bruks- och åldersbetingat slitage. Torrsprickor. Förstärkningar. Kompletterad och renoverad med bland annat en senare del vid fotändan.

Formgivare

Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.

Utropspris
15 000 SEK