MATTA, möjigen Bakhtiari, semiantik, ca 214 x 154 cm.

Ljust fält med blomsterurnor och fåglar. Ljus huvudbård med stiliserat växtmönster och röda sekundärbårder.

Bruksskick. Något smutsig. Skadade fransar samt något hårdare slitage på kanter. Viss röklukt.

Utropspris
3 000 SEK