Förgyllt mässingsfäste, etsad klinga med växtmotiv samt märkt E&F Hörster Solingen. Svart läderklädd balja med förgyllda mässingsbeslag. Klingans längd 79 cm, total längd 93 cm.
Ställvis omfattande slitage. Baljan bruten